درخواست و پیگیری اجرا
نظافت شیشه نما

شستشوی نما و 3 نکته مهم که باید رعایت شود


مقدمه : در این مقاله قصد داریم تا به روشهای شستشوی نمای ساختمان و نحوه اجرای نظافت نما و انواع سطوح بپردازیم.


موضوعاتی که مطرح می کنیم به شرح زیر است : 

  • 3 نکته مهم در هنگام شستشوی نما
  • علت شستشوی نمای ساختمان
  • روشهای اجرایی برای شستشوی نما
  • معرفی انواع سطوح و روش شستشوی آنها
  • نحوه محاسبه قیمت شستشوی نما
  • ایمنی کار
  • کارهایی که هنگام شستشو نما می شود انجام داد
  • نحوه ثبت درخواست و مشاوره با کارشناسان ما
  • پاسخ به سوالات متداول شماتعریف شستشوی نمای ساختمان :


به نظافت  انواع سطوح ساختمان و ملحقات آن توسط روشهای دستی و یا صنعتی که باعث تمیز شدن سطح می شود شستشوی نما می گویند.علت شستشوی نما 


با توجه به آلودگی شهر های صنعتی و گردو غبار هایی که در شهر های بادخیز وجود دارد، آلودگی بر روی سطح نما می نشیند و پس از باران های اسیدی واکنش شیمیایی انجام میدهد که باعث فرسوده شدن پوسته خارجی نما می شود و بعد از مدت کوتاهی مصالح نما کیفیت خود را از دست می دهد که  منجر به خسارت می گردد.

همچنین ظاهر نما زننده و زشت می شود که از نظر بصری چهره ساختمان و شهر را زشت میکند. شستشوی نما باعث می شود تا چهره نما همیشه تمیز باشد برای کاربران و ساکنانی که از آن ساختمان استفاده می کنند احساس خوبی نسبت به آن ساختمان داشته باشند.


در این ویدیو نحوه تمیز شدن قسمتهای آلوده را مشاهده می کنید


شستشوی نما و 3 نکته مهم که باید رعایت شود

برای انجام هر فعالیتی بهتر است تدابیر لازم جهت انجام آن امور را دیده باشیم.در اینجا چند نکته مهم را که ما بر اساس تجربه سالها بدست آورده ایم برای شما بازگو میکنیم.

1- در صورتی که نمای شما سنگ است ، قبل از شستشوی نما بهتر است از محکم بودن آن به نما اطمانان داشته باشیم.چراکه فشار آب واتر جت احتمال جدا شدن سنگ نما وجود دارد و ممکن است خطر آفرین باشد.

البته نگران این موضوع نباشید چون راهکار آن پیچ و رولپلاک کردن سنگ نما است که باعث میشه برای همیشه خیالتان از بابت ریزش آن آسوده باشد.

2- در هنگام شستشوی نما ممکن است آب از جداره های باز شوها و پنجره ها به داخل واحد نفوذ کند پس قبل از شستشو باید توسط حوله و دستمال و یا چسب مانع نفوذ آب به داخل بشوید تا پرده ها و فرش و وسایل نزدیک به پنجره کثیف نشود.

3-در برخی از موارد آب از طریق ترک هایی  که در نما ایجاد شده و یا از بین سنگها که بند کشی آنها از بین رفته نفوذ کند که باعث نم دار شدن دیوار می شود و باعث زردی گچ روی دیوار می شود.

برای جلوگیری از این اتفاق باید اقدام به بند کشی و یا پرکردن ترکها با چسب های مخصوص کرد که باعث آبندی نما می شود.همچنین اگر سنگهای نما جذب آب بالایی دارند میتوان توسط نانو اقدام به ضد آب کردن سنگ نما کرد.روشهای اجرای شستشوی نما


در گذشته برای دسترسی به ارتفاع در نمای ساختمان ها از روشهای سنتی استفاده می شد که بیشتر از داربست برای دسترسی به ارتفاع کمک می گرفتند.اما امروزه روشهای نوینی وجود دارد تا به راحتی و با سرعت بالاتر عملیات شستشوی نما انجام شود.

داربست فضای زیادی را در اطراف ساختمان اشغال میکند و زمان نصب و برچیدن زیادی را می طلبد.همچنین هزینه نصب داربست به هزینه شستشو اضافه میشود و در مجموع قیمت شستشوی نما بسیار بالاتر میرود.ولی در مواقع خاصی که امکان اجرای شستشوی نما با روشهای دیگر نیست نیاز به نصب داربست پیدا میکنیم.

شستشوی نما با داربست


شستشوی نما با کلایمر


یکی از روشها نصب دستگاه کلایمر بر روی نما است. کلایمر در انواع مختلفی وجود دارد که معمولا ساختمانهای بلند مرتبه و برج ها از کلایمرهای پیشفته که به صورت افقی و عمودی بر روی ریلهایی که درنما نصب شده است حرکت می کند و اپراتوری که داخل سبد کلامر ایستاده است اقدام به شستشوی نما  میکند.


عملکرد کلایمر


شستشوی نما با راپل


یکی از پیشرفته ترین روشها شستشوی نما با روش راپل است.در این روش نیازی به نصب  دستگاه های سنگین و تحمیل هزینه های زیاد نیست و سزعت کار در این روش از روشهایی که ذکر کردیم به مراتب بیشتر است.

در روش راپل فرد با استفاده از طنابهای قوی و محکم بر روی نما فرود می آید و به وسیله ابزارهای که بر روی هارنس خود نصب کرده است اقدام به شستشوی نما میکند.

شرکت ایران لوتوس با استفاده از روش راپل اقدام به شستشوی نما میکند 


شستشوی نما با تی های تلسکوپیبرای نماهایی که ارتفاع کوتاهی دارند و یا زیر پیشانی ساختمان پنجره و شیشه دارند از تی های تلسکوپیمیتوان استفاده کرد. کاربرد این تی ها بیشتر برای نظافت شیشه می باشد و مناسب فرودگاه ها و فروشگاه های تجاری ... است.

نظافت شیشه

نظافت شیشه توسط تی تلسکوپی

معرفی انواع سطوح برای شستشوی نما


امروزه با توجه به کاربری ساختمان و در نظر گرفتن مسائل اقتصادی و طراحی معماری، از مصالح متنوعی برای پوسته خارجی ساختمان استفاده میکنند. که در ادامه به توضیح برخی از پرکاربردترین انها و نحوه شستشوی آنها اشاره خواهیم کرد.


در ادامه با ما همراه باشید


شستشوی نما با پوشش آجر :


نمای آجری از مصالح سنتی در ساخت ساختمان و نمای آن است که ایرانیان از دیرباز از آن استفاده می کردند.آجر در ابعاد و رنگهای مختلفی امروزه تولید می شود.اما یک ویژگی که همه آنها دارند مواد پایه آنها خاک رس است.

با توجه به اینکه آجر جذب آب بالایی دارد به همین خاطر همراه با آب ذرات آلودگی را به راحتی به خود جذب میکند و به علت خلل و فرجی که در آجر وجود دارد تمیز کردن این آلودگی با ابزارهای ساده کار دشواری است.

شستشو نمای آجری با واترجت

برای شستشوی نماهایی که آجری هستند بهترین راهکار استفاده از دستگاه واتر جت  است.واتر جت یک پمپ آب است که اب را با .فشار قوی خارج میکند.دستگاه واتر جت نیروی خود را از برق یا بنزین تامین می کند .

نوع برقی آن کاربرد بیشتری دارد و در دو نوع تک فاز و سه فاز در بازار موجود است.قدرت واتر جت ها با توجه به کاربرد نیز متفاوت است و میزان قدرت آن را با بار تعریف میکنند.مثلا واتر جت 120 بار یا واتر جت 220 بار.


واترجت-نماشویی

واتر جت نماشویی


نماهای آجری در بیشتر مواقع با واتر جت تمیز می شوند اما در برخی موارد با فشارآب نیز به خوبی تمیز نمی شوند که در این مواقع اقدام به سند بلاست (لایه برداری) آجر می کنیم. در واقع برای عملیات سند بلاست از مواد سیلیس که همراه با آب فشار قوی خارج می شود استفاده می شود که منجر به لایه برداری از سطح آجر می گردد که ظاهر آجر را همانند روز اول تمیز می کند.


سند بلاست اجر یا لایه برداری

شستشوی نما با سطح سنگ


سنگ هایی که در نمای ساختمان استفاده می شوند به طور کلی از نظر شستشوی آنها به 2 دسته تقسیم می شوند.سنگ ساب خورده و براق و سنگ بدون ساب و زبر .در سنگهای زبر همانند آجر باید از واتر جت استفاده شود دقیقا مانند توضیحات شستشوی نمای آجری .

اما اگر ساب خورده باشد علاوه بر واتر جت میتوان از مواد شوینده که بصورت کف در سطلی اماده می شود و بر روی سطح نما آغشته می شود، استفاده کرد.


و سپس اقدام به آبگیری و خشک کردن نما کرد.سنگهای ساب خورده مثل گرانیت و تراورتن مرمریت بیشتر چربی و دوده های معلق در هوا را به خود جذب میکنند که با مواد شوینده مناسب به راحتی می توان اقدام به نظافت آنها کرد.


شستشوی نما با سطح کامپوزیت


استفاده از کامپوزیت در بسیاری از ساختمانهای اداری و تجاری کاربرد دارد.کامپوزیت از آلومینیوم ساخته شده که بر روی آن از رنگهای کوره برای زیبایی بخشیدن و متنوع کردن آن استفاده شده.برای شستشوی نمای کامپوزیت با روش ترکیبی  بهترین نتیجه را به ما می دهد.

روش ترکیبی یعنی همزمان با استفاده از مواد شوینده مناسب و استفاده از واتر جت برای آبگیری.در مواقعی که امکان نفوذ آب به داخل ساختمان از طریق پنجره ها و یا درزها وجود دارد میتوان فقط به صورت دستی اقدام به شستشوی نمای کامپوزیتی کرد و نیازی به استفاده از واتر جت نیست.


شستشوی نمای شیشه ای


برای شستشوی نماهای شیشه ای بیشتر به صورت دستی  نظافت می شود.به این صورت که مواد شوینده را بر روی سطح شیشه آغشته میکنیم و سپس توسط تی آب و مواد را از روی شیشه جمع می کنیم و با یک دستمال تمیز شیشه را خشک میکنیم.

در مواقعی که نما بسیار کثیف است و داخل پروفیلهای شیشه گردو غبار و آلودگی زیادی جمع شده است ، بهتر است قبل از نظافت دستی یک با کل نما را با واتر جت نماشویی کرد تاتمام آلودگی ها با فشار آب از درز ها خارج شود و شسته شود .


شستشوی نما با سطح سیمان   


برخی از ساختمانها از سیمان به عنوان پوشش نما استفاده کرده اند.بیشتر این نماها برای زیبایی بخشیدن به متریال ساده سیمان ، نماکاری را به سبک رومی انجام میدهند که بسیار شکیل می شود.سیمان نیز مانند آجر دارای خلل و فرج زیادی است و دارای جذب آب بالایی می باشد.

به همین خاطر به سرعت آلودگی و کثیفی جذب آن می شود.این گونه نماها برای اینکه همیشه ظاهر مرتب و تمیزی داشته باشند باید به طور مداوم اقدام به شستشوی نما کرد.شستشوی نمای سیمان با واتر جت فقط امکان پذیر است و معمولا بعد از شستشو تغیر زیادی می کند و تمیزتر می شود.

برخی ازنماهای سیمانی که فرسوده شده اند و  حتی شستشو با واتر جت دیگر پاسخگو نیست ، باید اقدام به نقاشی نما نمایند تا دوباره روح تازه ای به نما ببخشند.نماهایی که رنگ آمیزی شده اند نیز قابلیت شستشو با واتر جت را دارند.


قیمت شستشوی نما 


پیمانکاران شستشوی نما برای محاسبه و یا برآورد قیمت شستشوی نما به چندین روش عمل می کنند.که بر اساس جدول زیر می باشد:


متر مربع متراژقیمت
هریک  متر مربع500 متر مربع به بالا100،000 الی 200،000 ریال
روزمزدی500 متر مربع به پائین20،000،000 الی 30،000،000


ایمنی پرسنل و پیمانکاران


 با توجه به اینکه برای هر شغلی قبل از اجرا باید ایمنی کارگاه و شخص را تامین کرد ، تا کارفرما نگرانی از بروز حوادث احتمالی مالی و جانی نداشته باشد ، شرکت ایران لوتوس اقدام به بیمه نمودن پرسنل خود کرده است.این بیمه نامه مخصوص کار در ارتفاع می باشد

بیمه حوادث

و پرسنل های مشغول به کار را در ساختمان تحت پوشش حوادث قرار می دهد.و پیمانکار موظف است بیمه نامه را قبل از شروع به کار به کارفرما ارائه  دهد. 


کارهایی که هنگام شستشوی نما می توان انجام داد


پیچ و رولپلاک نما 


یکی از کارهای بسیار مهم که قبل از شستشوی نما باید به آن توجه داشته باشید اطمینان از مقاومت سنگها ی نمای ساختمان است، با توجه به اینکه واتر جت در هنگام شستشو فشار آب قوی از آن خارج می شود و به سمت نما پرتاب می شود ، بهتر است در صورتی که از مقاومت سنگها اطمینان ندارید و یا ممکن است سنگها در هنگام اجرا اسکوپ نداشته باشند ، اقدام به پیچ و رولپلاک نما نمائید و سپس شستشوی نما کنید تا در حین اجرای شستشوی نما سنگی از نما جدا نشود.


بستن پاسیو با توری


بسیاری از آپارتمان ها به منظور تامین نور طبیعی  در نقشه های معماری فضایی را برای این منظور تعبیه میکنند.همچنین پاسیو در  تبادل هوای آزاد نقش بسیاری دارد.اما با تمام محاسنی که دارد مشکلات کمی هم ایجاد میکند از جمله رفت و امد پرندگان و لانه کردن در انجا می باشد که هم باعث ایجاد سرو صدا و مزاحمت برای ساکنین می شود و هم فضولات آنها موجب بیماری های گوناگونی می تواند باشد.

برای جلوگیری از ورود پرندگان  به داخل پاسیو بهترین راه مسدود کردن ورودی پاسیو توسط توری می باشد.

در مقاله بستن پاسیو با توری نحوه اجرای کار را به تور کامل توضیح داده ایم.

اما چیزی که در این مقاله منظور است شستشوی نما قبل از اجرای توری می باشد.چرا که بعد از بستن توری نظافت پاسیو به سختی انجام میشود .بنابر این شستشوی نما قبل از بستن توری پاسیو ضروری می باشد.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ساعد :

براى تميز كارى سه تا نورگير ساختمون راهنمايي ميخواستم

ادمین:

سلام سوالتان را بفرمائید.

مشهدی :

سلام.شیشه راه پله ساختمان ما نیاز به تمیز کردن دارد .ایا دستگاه واتر جت میخواهد؟اخه ما برق سه فاز نداریم!

ادمین:

سلام.برای تمیز کردن شیشه راه پله نیازی به واتر جت نیست و به صورت دستی میتوان شیشه ها‌و پروفیلها را تمیز کرد.

کاشانکی :

سلام خسته نباشید.دوست عزیز نماشویی با واتر جت سنگ نما را ممکن است جدا کند؟

ادمین:

سلام ممنون.در صورتی که نمای ساختمان طرح رومی باشد باید بسیار با احتیاط با واتر جت شستشو داده شود و اگر ریسک بالایی داشت قبل از نماشویی باید سنگ ها را پیچ و رولپلاک کرد تا برای همیشه مطمئن باشید سنگی نمی افتد و در هر زمان با خیال راحت میتوانید اقدام به نماشویی کنید.

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی

mobile     ارتباط مستقیم