درخواست و پیگیری اجرا
کفسابی سنگ

کفسابی و نقش آن در طول عمر سنگ
کفسابی و مزایای آن

انجام کلیه خدمات کف شامل پرداخت و لایه برداری و ساب و رزین و نانو را با کفسابی ایران لوتوس تجربه کنید

 


مقدمه :

اگر شما در این مقاله هستید به طور بقین به دنبال نیاز خود می باشید تا بتوانید بهترین تصمیم را بگیرید.ما در این مقاله سعی میکنیم شما را به طور بسیار خلاصه و مفید با عملیات کفسابی و یا سنگ سابی آشنا کنیم.تعریف کفسابی
همان طور که از نام این موضوع مشخص است کفسابی به اصطلاحی گفته می شود که توسط دستگاهی (تک فاز یا سه فاز) و یا سنگ فرز که سمباده هایی با درجات مختلف نرمی و زبری که  بر روی آنها بسته می شود ، اقدام به هم سطح کردن کف ، از بین بردن لبه های نامرتب و در نهایت جلا بخشیدن و براق کردن سطح کف بنا میکند. انجام این کار با نام های پولیش سنگ و یا سنگ سابی نیز نامیده می شود.


در ویدیوی زیر کفسابی سنگ را مشاهده می فرمائید.

کفسابی سنگ کف


دلایل کفسابی ساختمانعلت کفسابی ساختمان یک یا چند مورد از موارد زیر میتواند باشد:


 • سنگها و یا موزائیک کف ساختمان تیره شده اند و رنگ تیره آن شما آزار می دهد.


 • کف ساختمان شما در طول سالهای متمادی براثر شستشو با مواد اسیدی خراب شده


 • موزائیک ها و یا سنگ ها در طی استفاده کمی لق شده و لبه های آنها در یک سطح نمی باشند


 • ساختمان در حال اتمام  است و سنگ کاری نمای ساختمان و کفها به اتمام رسیده است و شما قصد برداشتن ملاتها و حذف خط و خش هایی که در طول ساخت ایجاد شده هستید.


 • مورد اخر شما یک انسان باسلیقه هستید که میخواهید سطح شما براق تر از همیشه باشد و تصویر اشیاء در آن پیدا باشد.


کف سابی سنگ

 

قبل و بعد از کفسابی


دستگاه کفسابی و مشخصات آن چیست ؟ابزاری است  که معمولا انرژی مورد نیاز خود را از برق تغذیه می کند و در دو حالت سه فاز و تک فاز تولید می شوند.نمونه سبکتر آن به صورت دستی میباشد که سمباده ها و پولیش ها بر روی سنگ فرزی بسته می شود و مناسب سطوحی با متراژ کم است مانند سنگ اپن و کابینت و یا کناره های دیوارو راه پله ها و یا فضاهایی که دستگاه کف ساب با توجه به ابعادش ممکن است نتواند در آن فضا کار کند.این دستگاه توسط یک اپراتور حرکت میکند و با ساینده هایی که به نام لقمه می شناسند اقدام به کفسابی و یا سابیدن سنگ می نماید.


دستگاه کفسابی

این نمونه دستگاه بیشترین استفاده را برای سنگ سابی در ایران دارد 


  

تفاوت دستگاه سه فاز با تک فاز کفسابی

 


 

تفاوت فقط در قدرت دستگاه  و سرعت کار می باشد.در دستگاه کفساب سه فاز سریع تر به نتیجه دلخواه می رسیم ولی در دستگاه تک فاز زمان بیشتری برای رسیدن به هدف لازم داریم.در برخی از ساختمانها که برق سه فاز ندارند ناچاریم از دستگاه تک فاز استفاده کنیم.


نقش لقمه ساب در کفسابی


لایه برداری کف توسط سمباده هایی که از جنس های مختلفی ساخته شده است انجام می گیرد.به این سمباده ها در اصطلاح لقمه ساب می گوینداین لقمه ها در اشکال مختلفی در بازار وجود دارند و با توجه به نوع دستگاه کفساب ها آنها را تهیه میکنند.

لقمه ها از دوبخش کلی تشکیل میشوند که شامل : ذرات ساینده و خمیر قالب لقمه می باشد.ذرات ساینده عمدتا از اکسید آلومینیوم به صورت (طبیعی و یا مصنوعی )و ذرات سیلیسوم کاربید تشکیل می شوند.

این ذرات توسط خمیری که عمدتا از خاکهای فلدسپار و آب تشکیل می شود همراه با درات ساینده ترکیب میشوند و در قالب پرس  می شوند سپس در کوره پخته و سخت می گردد.عملیات کفسابی با چرخیدن  لقمه ساب بر روی سطح عملیات لایه برداری را انجام می دهند.رایج ترین لقمه ها برای ساب سنگ و بتن به شکل دیسکی و مکعبی می باشند.

لقمه ساب دیسکی
دو نمونه لقمه ساب دیسکی

شماره بندی الماسه ها و لقمه ها در روند کفسابیدر  زیر شماره بندی لقمه ها و کیفیت کار آنها را به طور خلاصه بیان میکنیم.لازم به ذکر است که شماره بندی لقمه های کفسابی از عدد های کوچکتر با زبری بیشتر شروع می شود و به عدد های بزرگتر با نرمی بیشتر تمام می شود.بنابر این ابتدای کار کفسابی با لقمه های زبر شروع می شود.
 1. لقمه شماره 36 : برای لایه برداری سطح بین 1 تا 2 میلیمتر از این لقمه استفاده می شود.کاربرد این لقمه در کفسابی بسیار کم است.
 2. لقمه شماره 46 : ابتدای لایه برداری معمولا با این شماره انجام می شود.این لقمه هم میتواند بین 1 تا 2 میلیمتر را لایه برداری کند.
 3. لقمه شماره 60: این لقمه تقریبا بین .5 تا 1 میلیمتر از سطح را لایه برداری میکند و بیشتر برای از بین بردن خط و خطوط لقمه قبلی (46)استفاده میشود.
 4. لقمه شماره 80 : این لقمه نزدیک به لقمه قبلی عمل میکند و جزو لقمه های متوسط است.
 5. لقمه بتونه و رزین : به منظور پر کردن ترک ها و ترمیم حفره ها از این لقمه استفاده می شود.
 6. لقمه شماره 120 : ابتدای کار صاف شدن سطح با این شماره انجام می شود.
 7. لقمه شماره 220 : جزو لقمه های نرم محسوب می شود و وظیفه آن ترمیم رزین و بتونه و صاف کردن لقمه قبلی است.
 8. لقمه شماره 400: ابتدای براق کردن و صاف شدن کامل سطح با این شماره می توان انجام دااد. و براقیت نسبی به سطح می دهد.
 9. لقمه شماره 600: براقیت سطح را نسبت به لقمه قبلی بیشتر می کند و سطح را نرم تر و زیباتر نشان می دهد.
 10. لقمه شماره 800 : ابتدای کار پولیش و براقیت بیشتر با این شماره از لقمه انجام می شود و در فاصله 10 متری میتوانید بازتاب نور را کاملا ببینید.
 11. لقمه شماره 1200: مانند لقمه قبلب براقیت را بیشتر از قبل می کند و بازتاب نور و تصویر را بیشتر می کند.
 12. لقمه شماره سیناکس : باعث درخشندگی و جلا بخشیدن هر چه بیشتر به سطح می شود.
 13. لقمه ایتالیایی : مرحله نهایی در کفسابی است که میتوانید به راحتی تصویر خودتان را در سطح ببینید و لذت ببرید.


 فیلمی از کفسابی


نکته مهم » 

در عملیات کفسابی مراقب سودجوها باشید متاسفانه برخی از اشخاص به جای کفسابی اقدام به شستشو میکنند و عملیات لایه برداری سنگ انجام نمی دهند برای اینکه شما بفهمید که در کفسابی لایه برداری می کنند یا شستشو ، به این علائم دقت نمائید.

در عملیات لایه برداری باید در زیر دستگاه لجن سفید ظاهر شود اما در شستشو لجن تیره و چرک دیده میشود این یعنی فقط جرم های سطحی را شستشو میدهند.


 


پرکردن سوراخها و شکافهای سنگ

برای پر کردن شکافها و سوراخ های سنگ از رزین های مخصوص سنگ و یا بتونه های مقاوم استفاده میشود.این کار با دست و ابزار کارتک اجرا میشود.اجرای این کارمنجر به افزایش طول عمر سنگ و زیبایی بیشتر آن می شود.
پرکردن سوراخ های سنگکیفیت کفسابی 

در عملیات سنگ سابی توسط دستگاه کفساب ، هر چند بار که تعداد ساب زدن توسط لقمه ها با درجات مختلف بیشتر باشد در نتیجه سطح صاف و براق تری حاصل می شود.در کل عملیات کفسابی از لقمه هایی با درجات زبری بالا شروع میشود و در نهایت با درجات زبری بسیار کم تمام می شود.

این عملیات ممکن است تا 25 بار تکرار شود.البته نوع سطح و بافت مصالح نیز در انتخاب نوع لقمه نیز بسیار مهم است.انتخاب نوع لقمه با دیدن سطح توسط کارشناسان تشخیص داده می شود. کفسابی ایران لوتوس یکی از خدمات شرکت است و شما می توانید از دیگر خدماتی که در پائین صفحه قرار داده ایم نیز استفاده کنید.

در این تصاویر تفاوت ظاهر سنگ در سه مرحله کفسابی را مشاهده می نمائید.

کفسابی گرانیتکفسابی ساختمانکفسابی ایران لوتوس

کفسابی گرانیت


مشخصات یک کفسابی خوب چیست

مشخصات کفسابی خوب چیست؟


کفسابی خوب مشخصاتی دارد که شما در انتهای کار با دیدن این مشخصات متوجه می شوید که کار به درستی و با کیفیت خوبی انجام شده است.

درصورتی که ساختمان برق سه فاز دارد بهتر است از دستگاه سه فاز برای کفسابی استفاده شود کفسابی خوب باید در ابتدا تمام پستی و بلندیهای سنگ و لبه های آن گرفته شود و هم تراز باشد.همچنین در صورت توافق از نظر هزینه تمامی شکافها ترک ها و یا سوراخهایی که در کف وجود دارد با رزین پر شود و در نهایت سطح باید صاف و درخشنده باشد .

در کف سابی ایتالیایی باید تصویر سقف در کف پیدا باشد.در انتها لجن حاصل از کفسابی باید جمع آوری شود و تی کشیده شود.بهتر است برای نگهداری کف و ضد اب کردن سنگ آن از مواد نانو استفاده شود که قیمت آن جداگانه است.


قیمت کفسابی

 

به طور کلی قیمت کفسابی بر حسب متر مربع انجام میشود.اما این در صورتی است که حداقل متراژ که برای پیمانکار مقرون به صرفه باشد را داشته باشد.در غیر این صورت قیمت کفسابی بر حسب یک عدد توافقی می باشد.

عوامل موثر در قیمت کف سابی : 

 • متراژ کار : مانند بسیاری از کارهای خدماتی و پیمانکاری هرچقدر متراژ کار بیشتر باشد هزینه کفسابی در هر متر مربع نیز کمتر خواهد شد.
 • نوع کف : سنگ های نرم  مانند سنگ تراورتن نسبت به سنگهای سخت مانند گرانیت به مراتب هزینه پائینتری دارد زیرا زمان و انرژی و جنس کمتری برای کار استفاده  می شود.
 • تمیزی و یا کثیفی کف : در صورتی که کف قبلا کفسابی شده است و پستی  و بلندیها گرفته شده باشد ،  هزینه کار نسبتا کمتری خواهد داشت.
 • نوع کف سابی :  انتخاب نوع کفسابی و یا میزان براقیت کار به انتخاب مشتری است هرچند باری که توسط لقمه هایی با درجات مختلف بر روی کف ساب انجام شود ، سطح تمیز تر و یا براق تری خواهیم داشت.
برای نگهداری و بالابردن عمر سنگ میتوان از نانو ضد آب کننده استفاده کرد.

کارهایی که در حین کفسابی می توان انجام داد.

با توجه به اینکه شرکت ایران لوتوس خدمات کار در ارتفاع را انجام میدهد شما می توانید از شستشوی نما شرکت با روش راپل و بدون نیاز به داربست نیز استفاده نمائید.

حفظ و نگهداری سنگ کف توسط کفسابی نقش مهمی در طول عمر سنگ و زیبایی آن دارد.

شرکت ساختمانی ایران لوتوس علاوه بر خدمات ساختمانی در زمینه خدمات کار در ارتفاع با طناب نیز فعالیت می نماید و شما میتوانید برای دیدن دیگر خدمات ما از سایت بازدید به عمل آورید.


 

شرکت ایران لوتوس مجری کفسابی با درجات مختلف می باشد.اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی


نظر شما

نظرهای شما و پاسخ های ادمین

ملکی :

سلام قیمت کفسابی برای سنگ چند است؟

ادمین:

سلام باتوجه به جنس سنگ و تعداد سابی که انجام شود قیمت متفاوت است.کار باید توسط کارشناس بازدید شود تا قیمت صحیح اعلام شود.

برزگر :

سلام خسته نباشید.سنگهایی که سفیدک زدند حالت شوره گرفته اند با کفسابی درست می شود؟

ادمین:

سلام.در پاسخ به سوال شما باید بگویم بله با کفسابی و لایه برداری میتوان ضخامت نازکی از سنگ را تا حد ۱ میلیمتر برداشت و به سطحی نو و بدون سفیدک دست پیدا کرد.ممنون از اینکه وقت گذاشتید و مقاله را مطالعه کردی .

فراهانی :

سلام.ممنون از مقاله جامع شما.ایا شما برای کفسابی بازدید میکنید؟

ادمین:

سلام بله بازدید توسط کارشناس مربوطه انجام می شود

ارتباط از طریق شبکه های اجتماعی

mobile     ارتباط مستقیم